Zielono & Spokojnie

Zielono & Spokojnie

  • Grasz w zielone? Gram! Masz zielone? Mam! To pokaż!“-to jedna z lepszych zabaw mojego dzieciństwa. Ileż trzeba było się “nagimnastykować”, aby przeciwnikowi coś zielonego wyczarować (pokazać). Tu z pomocą niejednokrotnie przychodziły kieszenie wypchane patykami, kamykami, źdźbłami trawy, papierkami po cukierkach, bardziej lub mniej wyschniętymi liśćmi. A jak trafiło się czasem szkiełko w odcieniu butelkowej zieleni to był wielki szacun ;). Pomysłowość skojarzeń czasami zaskakiwała samych ich twórców! Świetnie ta gra pobudzała wyobraźnię, rozwijała spostrzegawczość. Wiedziało się, że kolor ten ma wiele odcieni i nie wieje od niego nudą.
  • Gdy inwazja wiosny staje się coraz bardziej widoczna właśnie poprzez zieleń (najpierw nieśmiałą ale później odważną), warto chwilę zatrzymać się nad znaczeniem tej barwy. Zielony kolor był pierwszym uzyskanym syntetycznie, wytwarzanym przez człowieka, a jego produkcją zajmowali się już starożytni Grecy. Kolor zielony towarzyszył ludziom na drodze ewolucji najczęściej, a jego bliskie powiązanie z przyrodą i roślinnością symbolizuje to wszystko, co wiąże się z życiem, zdrowiem, płodnością, harmonią, nadzieją, optymizmem. Kolory mają moc wpływania na nasze emocje więc, gdy znajdujemy czterolistną zieloną koniczynę, kojarzymy ją ze szczęściem, powodzeniem, wewnętrznym spokojem. Różne odcienie zieleni (a jest ich aż 100!) stymulują dobry nastrój, relaksują i wpływają na układ nerwowy.
  • Miłośnicy ogrodów sensorycznych lub botanicznych wiedzą dobrze, jakim detoksem dla duszy i ciała jest ta barwa! A skoro już mowa o tym, co na nas działa uzdrawiająco, podnosząc nam jednocześnie poziom energii i motywacji to wspomnieć należy także o kolorze żółtym. Kojarzony także z wiosennymi narcyzami, żonkilami, forsycjami i tulipanami, pobudza swą barwą do działania, prowokuje kreatywność, przyciąga uwagę, po prostu cały jest jedną wielką radością! Potrzebujemy teraz bardziej tej pozytywnej energii i bodźców pobudzających do działania.
  • Stąd też wynika zapewne decyzja specjalistów z Instytutu Pantone, którzy wybrali kolor cytrynowożółty i szary kolorami 2021 roku! Połączenie barwy słońca (energia) z kolorem skał i kamieni, które są silne, stabilne i niezmienne, to dobra prognoza dla naszego samopoczucia. A na to samopoczucie zaczynamy już wpływać przebywając w naszych prywatnych domowych przestrzeniach. I skoro Wielkanoc już niebawem…to myśląc o tych kolorach i wnętrzach, widzę kuchnię.
  • A tu już szaleństwo zieleni w różnych odcieniach. Najlepiej zauważyć to można na parapetach bądź blatach, gdzie w doniczkach (podtrzymywanych przez stylowe podpórki) sąsiadują ze sobą: bazylia, oregano (odmiana o limonkowej barwie), mięta, rozmaryn, szałwia, szczypiorek. Zielona kuchnia jest energetyczna i daje wrażenie bliskości z naturą. Apetyt na śniadanie i na…życie w takim wnętrzu jest duży! Zastanawiałam się ostatnio czy można stwierdzić, że ma się za dużo roślin w domu? Otóż nie! Wszystko zależy od tego jak je ustawimy i zaaranżujemy ze światłem, meblami. Ściany nie są tu żadnym ograniczeniem dla “charakternych” kwiatów. Pięknie komponują się w stojących i na ściennych kwietnikach np. na tle jasnej szarości: kalatea, figowiec sprężysty, begonia koralowa, fikus czy też monstery. U mnie świetnie sprawdza się fitonia (naturalnie występuje ona jako pnącze w lasach tropikalnych), którą ulokowałam tuż przy oknie w wiszącym, pięknie zaplecionym kwietniku-makramie. Wiosną „zazieleniam” niemal każde pomieszczenie w domu, a na tarasie w tym roku postawię betonowe donice z trawą ozdobną (obowiązkowo w kolorze jasnej i butelkowej zieleni). Dzięki temu, gdy pojawią się już młode listki na krzewach, oko ma poczucie harmonii między tym, co widzi we wnętrzu i w ogrodzie.
  • Eksponowaniu roślinności w salonie lub w łazience na pewno służą- bardzo ostatnio popularne i stylowe- różnego rodzaju akcesoria kwietnikowe z metalu. Są one wytrzymałe i zarazem mają delikatną konstrukcję dającą wrażenie lekkości, która co ważne “nie zagłusza” uroku roślin w danym pomieszczeniu a pozwala im dosłownie i w przenośni błyszczeć. Świetnym i bardzo nowatorskim rozwiązaniem są także meblokwietniki wykonane np. w stylu retro, bardzo ergonomiczne, a ich mobilność i wielofunkcjonalność trafią w gust tych, którzy cenią sobie wygodę, praktyczność i estetykę w jednym!
  • W takim więc otoczeniu u początków wiosny i świąt Wielkanocnych sobie usiądę i powtórzę za Agnieszką Osiecką: „ Zielono mi i spokojnie…” – czego wszystkim i sobie życzę także na cały rok!

Brak komentarzy

Post A Comment